Po pierwsze – rodzaj profili aluminiowych używanych do produkcji. Istnieje wiele różnych rozwiązań co do grubości ścianki profilu aluminiowego, poprzez jego szerokość i wysokość, zapewniające stabilność przy określonych długościach i wysokościach ogrodzeń. W ofercie Lakate dostępne są profile o wysokości 25, 60, 100, 120, 140, 150, 200mm. Wycena ogrodzenia aluminiowego realizowana jest po analizie potrzeb Klienta, zwracając uwagę na jego oczekiwania co do zachowania większej prywatności dla posesji, czy też chęci jej ekspozycji. Na tej podstawie dobierane są odpowiednie rozstawy profili tworząc z nich eleganckie aluminiowe przęsła, bramy i furtki.
Długość przęsła powinna być dobrana w sposób, który zapewni symetryczne rozłożenie poszczególnych elementów. Długość przęsła bez słupka stabilizującego powinna być nie dłuższa niż 3500mm, dzięki temu uzyskuje się odpowiednią sztywność konstrukcji. W przypadku dłuższych przęseł rekomendujemy słupek stabilizujący. Przęsła można wbudowywać między wcześniej przygotowaną konstrukcję budowlaną lub też instalować słupkami aluminiowymi kotwionymi bądź zalewanymi na etapie budowy, w zależności od charakteru i stanu fizycznego części murowanej.
Po drugie wysokość całego ogrodzenia oraz podmurówek. Cena ogrodzenia zależy od ilości zużycia materiału, czyli im wyższe ogrodzenie tym wyższa cena. Cenę samego przęsła aluminiowego można regulować wysokością podmurówki tj. Podwyższając część budowlaną pod przęsłem, spada nam zużycie aluminium, niemniej rosną koszty prac i materiału o charakterze budowlanym. Inwestorzy bardzo często szukając oszczędności przy budowie ogrodzenia decydują się na nasze gotowe rozwiązania, gdzie wszystkie elementy ogrodzenia tj. Brama, furtka, przęsła montowane są na naszych słupach aluminiowych bądź stalowych, nakłady na prace budowlane ograniczają się jedynie do wykonania fundamentu i osadzenia słupów.
Po trzecie rodzaj bramy, przesuwna czy skrzydłowa. Brama przesuwna jest doskonałym rozwiązaniem, oczywiście o ile możemy otworzyć ją wraz z przeciwwagą na terenie posesji, nie wysuwając jej poza granice działki. Tutaj bardzo istotne znaczenie ma długość działki, od której zależą nasze możliwości lub ograniczenia. W przypadku braku odpowiedniej długości posesji dla instalacji bramy przesuwnej, właściwym rozwiązaniem będzie brama skrzydłowa.
Brama przesuwna aluminiowa to rozwiązanie nieco droższe niż skrzydłowa, wynika to z konieczności instalacji odpowiednich mechanizmów, mających kluczowe znaczenie dla jej funkcjonalności. Co nie oznacza że brama skrzydłowa jest gorszym rozwiązaniem. Doskonale wpisze się w krajobraz zarówno dużej posesji, wyznaczając tor drogi wewnętrznej, jak również mniejszych działek, gdzie nie ma możliwości instalacji bramy z przeciwwagą. Zarówno bramy przesuwne jak i skrzydłowe są odpowiednio przygotowane pod mechanizmy, pozwalające na ich zdalne sterowanie.
Po czwarte furtka, lub też furtki aluminiowe. Z reguły zdecydowana większość inwestycji wyposażona jest w moduł dla gości odwiedzających nasze domy „pieszo“, czyli furtkę główną. Sugerowana jej szerokość to minimum 1000mm. Najbardziej popularne gabaryty wahają się w przedziale między 1000 a 1200mm. Przy wycenie należy zwrócić uwagę na jej wyposażenie. W podstawowej wersji furtki marki Lakate znajdują się zamek, wkładka, elektrozaczep oraz kaseta i klamka, czyli cały komplet wyposażenia pozwalający na jej podpięcie do zdalnego otwierania. Poza podstawowym pakietem firma Lakate jako producent ogrodzeń posiada w ofercie gamę akcesoriów, które podniosą jej atrakcyjność, tutaj należy wymienić klamki nierdzewne różnego typu, pochwyt najczęściej nierdzewny, zwany antabą, czy też maskownice boczne, dzięki którym całkowicie zasłaniami elementy techniczne jak zamek czy zawiasy. Coraz bardziej popularne stają się również furtki techniczne, instalowane przy zabudowach na śmieci. Te furtki z reguły są nieco mniejsze, a co za tym idzie tańsze. Ich design nie odbiega w żadnym stopniu od furtki głównej, tworząc jednolitą linie z całym ogrodzeniem, stanowi jednak nieocenioną pomoc dla gospodarzy, którym skraca się droga do gospodarowania odpadami.
Po piąte, istnieją różne rodzaje przęseł czy też ogrodzeń aluminiowych. Największą popularnością cieszą się poziome ogrodzenia. Nie mniej jednak z coraz większym entuzjazmem spotykamy się w odpowiedzi na nasz nowy luksusowy produkt tj. pionowe ogrodzenie aluminiowe, które w niebanalny sposób podkreśla ekstrawagancki charakter nowoczesnego budownictwa. Ogrodzenie pionowe z uwagi na swoją konstrukcję jest rozwiązaniem droższym w stosunku do przęseł poziomych, jednakże efekt wizualny jest nieoceniony.
Po szóste, pozostaje do wyboru forma malowania ogrodzenia. W cenie podstawowej znajduje się proszkowe malowanie, jednakże za dopłatą można dobrać odpowiednią powłokę drewnopodobną, dopasowując ją do stolarki okiennej, drzwiowej czy garażowej, dzięki czemu projekt całego domu wraz z ogrodzeniem pozostaje spójny.
Reasumując, na cenę ogrodzenia wpływa wiele składowych, począwszy od rodzaju profili, poprzez gabaryt, czy rodzaj powłoki. Każde jednak zapytanie będzie analizowana pod kątem potrzeb Klienta, aby móc zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie.