Klient
Prywatny
Data
11 kwiecień 2022
Realizacja
Ogrodzenie z paneli aluminiowych, tralki aluminiowe, brama wjazdowa, furtka z betonowym zadaszeniem, pochwyt
Czy warto inwestować w instalację wytyczając granicę naszej prywatności? Oczywiście, że warto, a nawet należy, gdyż ogrodzenie nie tylko wyznacza przynależny nam areał, wybawia nas od naruszenia naszej własności i gwarantuje komfort użytkowania przestrzeni osobistej, ale również, całość wykonana z dobrze dobranych materiałów, gwarantuje efekt estetyczny, który stanowi dopełnienie, tak zwaną wisienkę na torcie naszej nieruchomości.
Stopniowa realizacja projektu, w tym przypadku w stolicy województwa wielkopolskiego, pokazuje jak istotny jest dobór materiału, koloru i struktury w fazie projektowej oraz zaufanie względem wykonawcy, który będzie etapami łączył je ze sobą oraz cierpliwość w oczekiwaniu na efekt ostateczny. Dopiero połączenie surowych elementów betonowych z elementami wykonanymi z aluminium oraz blachy, utrzymanych w ciemnej tonacji kolorystycznej, na zdjęciach widoczny jest kolor RAL 7016, sprawia, że produkt jaki wykonaliśmy to harmonijna całość zarówno w obrębie samego ogrodzenia jak i całej działki.
W realizacji projektu zastosowaliśmy elementy aluminiowe o wysokości 1500 mm, przęsła o profilu 80X60 mm, oraz wysokości 1630 mm. Tralki aluminiowe, zapewniające dostęp światła do roślin posadzonych bezpośrednio przy ogrodzeniu, komponują się z bramą przesuwną o nowoczesnym pełnym wzorze wypełnienia bez szczelin, której światło wjazdu wynosi 4460 mm. Rozmiar tej bramy jest prawie dwa razy szerszy niż minimalny wymagany w obowiązujących przepisach, jednak brama wjazdowa ma zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę użytkowania oraz funkcjonalność, więc warto wykonać ją obszerną, tak jak w prezentowanym projekcie, bo to rozwiązanie minimalizuje ryzyko uszkodzenia lub zarysowania pojazdów osobowych oraz stwarza możliwość bezproblemowego wjazdu na posesję samochodów wielkogabarytowych.
Niezbędny element ogrodzenia, szczególnie w przypadku, gdy jest ono wysokie, nieperforowane, a budynek usytuowany został w głębi działki, to numer posesji. Obowiązek oznakowania działki jest bezdyskusyjny, gdyż sformalizowany jest on w kilku aktach prawnych obowiązujących w naszym kraju, a jego brak wiąże się nawet z karą grzywny. Przepisy to jedno, jednak warto pomyśleć o wyraźnym oznakowaniu przede wszystkim ze względów praktycznych. Dobrze wyeksponowany numer domu ułatwia dostarczanie korespondencji i znalezienie go przez osoby postronne, a co najważniejsze służby ratownicze. W prezentowanym projekcie do muru zamontowana jest blacha z wypalonym numerem. Całość projektu wymagała, aby ten element był formą klasyczną, bez łuków i innych zaokrągleń. Jednak wzór, czcionka, treść, którą klient chce umieścić na ogrodzeniu może być dowolna. Metoda ta nie ogranicza nas ani co do kształtu liter, tekstu oraz ich rozmiaru. Do wykonania tego typu elementu potrzebne są nam jedynie dokładne dane oraz preferencje klienta, które będą określać styl.
Furtka to wizytówka ogrodzenia. Korzystają z niej nie tylko domownicy, ale również goście, a w przypadku firm kontrahenci. Ważne jest, aby z jednej strony, stanowiła barierę ograniczającą ruch pieszy w głąb posesji, a z drugiej służyła jako eleganckie i funkcjonalne wejście do domu, czyli wywierała pozytywne pierwsze wrażenie. Zautomatyzowana furtka zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Elektrozamek umożliwia zdalne otwarcie jej z domu bez użycia klucza. Tak zaprogramowany system minimalizuje ryzyko niechcianych lub nawet niebezpiecznych wizyt. W tym projekcie po prawej stronie znajduje się słupek multimedialny wraz z zintegrowanym panelem nierdzewnym z wideodomofonem, z kamerą i klawiaturą kodową. Warto zaznaczyć, że betonowe zadaszenie nad furtką chroni zarówno gości, jak i cały sprzęt elektroniczny od negatywnego działania warunków atmosferycznych, co ze strony praktycznej wydłuża ich bezawaryjne użytkowanie. Architekci, projektanci, oraz inni specjaliści badający zarówno piękno jak i funkcjonalność zgodnie potwierdzają, że istotną rolę w ocenie zjawiska zarówno przyrodniczego jak i architektonicznego spełnia symetria. Z tego względu po lewej stronie wykonaliśmy analogiczny słupek z tą różnicą, że ten nie spełnia już funkcji multimedialnej.
Wystającym elementem furtki jest pochwyt inox 50×30. Ten prezentowany ze stali nierdzewnej wykonano tak, aby komponował się z panelem multimedialnym w kolorze srebrnym. Jest to ważny detal, gdyż jedynie panel w tej części ogrodzenia odznacza się taką kolorystyką. Komponenty typu zawiasy zasłonięte są boczną maskownicą o jednolitym kolorze dopasowanym do całości. Pochwyt, to część wykończenia, która w swojej prostocie zawsze koresponduje z resztą instalacji. Może być on lakierowany, wykonany z lekkiego aluminium, lub nieco cięższej stali nierdzewnej, tak jak w tym przykładzie. W wielu instalacjach jest on niezbędnym dodatkiem, więc wybór jego formy jest tak samo szeroki jak jego zastosowanie. Pochwyt może mieć różny przekrój i wysokość, a wszystkie te detale są dobierane w sposób indywidualny.