Brama i furtka to najważniejsze elementy ogrodzenia

Ich rozmieszczenie, wymiary, sposób montażu nie mogą być przypadkowe. Ma to bowiem wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Światło przejazdu według przepisów nie może być mniejsze niż 2,4m, pamiętajmy o tym, że z bramy korzystamy w dzień i w nocy, wjazd na posesję nie może stanowić zagrożenia dla ruchu drogowego i pieszych, a dla kierowców być nie lada wyzwaniem.

Recepta na bezpieczny i wygodny wjazd

Rozwiązaniem jest zastosowanie szerszej bramy wjazdowej 3,5-4,0 metrowej lub cofnięcie się w głąb posesji, dzięki czemu uzyskamy wymaganą odległość pomiędzy bramą a krawędzią. W przypadku zjazdu z drogi publicznej lokalizację zjazdu określa projekt zagospodarowania działki, należy pamiętać, iż każda zmiana jego położenia wymaga formalnej zgody ze strony zarządcy drogi.

Jak dobrać odpowiednią bramę wjazdową do posesji?

  • Dla wąskich, głębokich działek rekomendujemy bramy skrzydłowe,
  • W przypadku szerokiej działki z krótkim podjazdem, brama skrzydłowa zabiera nam miejsce wewnątrz posesji i może utrudniać swobodne korzystanie z przestrzeni przed domem, w takim przypadku rekomendujemy bramy przesuwne.

Kształt działki, jej wymiary to podstawowe czynniki, które uwzględnia się przy wyborze bramy, nie sposób jednak wymienić je wszystkie, każda posesja jest inna, dlatego zawsze dokonujemy wizji lokalnej i pomiarów, aby doradzić Inwestorom optymalne rozwiązanie. Nierzadko ukształtowanie terenu, elementy architektury, wykończeniowe wokół domu oraz preferencje Klientów wymagają zastosowania nietypowych rozwiązań. Jesteśmy od tego by znaleźć złoty środek.

Bramy skrzydłowe

Bramy skrzydłowe możemy montować, gdy między ogrodzeniem a garażem mamy tyle miejsca, by po rozwarciu skrzydeł nie utrudniać komunikacji wewnątrz posesji. Należy pamiętać, iż skrzydła muszą być otwierane wewnątrz posesji. W przeciwieństwie do bram przesuwnych nie wymagają przygotowania betonowego fundamentu, a furtka może zostać zamontowana z dowolnej strony bramy. Bramy rozwieralne mają zazwyczaj dwa skrzydła, rzadziej jedno. Maksymalna szerokość pojedynczego skrzydła to 3 m., niemniej wymaga to zastosowania odpowiednio sztywnej konstrukcji, aby się nie wyginały i nie opuszczały w trakcie eksploatacji. W bramach skrzydłowych mamy możliwość wykonania skrzydeł o nierównym podziale szerokości na przykład 1/4 i 3/4, z których jedno zastąpi nam furtkę, co efekcie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

 

Bramy przesuwne

Bramy przesuwne przemieszczają się wzdłuż ogrodzenia po jego wewnętrznej stronie, nie zajmują więc miejsca na podjeździe. Do zamontowania bramy potrzebne są dwa słupki, montuje się je za murkami ogrodzenia, po uprzednim przygotowaniu fundamentu. Pierwszy słupek utrzymuje skrzydło w pionie i odpowiada za jego ruch, drugi zabezpiecza je przed wysunięciem z prowadnicy. Produkujemy bramy przesuwne nawet do 8 metrów w świetle, odcinek wzdłuż którego porusza się brama musi być na tyle długi aby zmieściło się w nim całe skrzydło wraz z przeciwwagą, która stanowi ~1/3 długości bramy. Brama nie może napotykać na żadne przeszkody, nie można więc umieszczać roślin, zabudowy śmietników itp. Na drodze po której się porusza.

Facebook
Instagram